GSM on käsitellyn, valmiin neuloksen massa pinta-alayksikköä kohti grammoina neliömetriä kohti ja mitattuna standardin ISO 3801 tai ASTM D3776 mukaisesti. Se on nopein saatavilla oleva ennustaja siitä, kuinka neule peittää vartalon, roikkuu olkapäästä ja hinnasta vaatetta kohden.
Neljä muuttujaa asettaa numeron: langan lukumäärä, silmukan pituus, pistotiheys ja viimeistely. Yksittäinen jersey, joka on neulottu 32s kampapuuvillasta, silmukan pituus 2,9 mm ja tiheys 16 kerrosta senttimetriä kohden, viimeistely lähes 150 gsm. Lyhennä silmukkaa 2,6 mm:iin vaihtamatta lankaa, niin sama kone tuottaa tiheämmän ja raskaamman kankaan, koska neulotut silmukat lukittuvat toisiinsa eivätkä ristiin, joten pienet tiheyden muutokset siirtävät painoa nopeasti.
Viimeistely siirtää hahmoa toisen kerran. Hankaus, värjäys, stenterointi ja tiivistäminen rentouttavat silmukkarakennetta, joten 150 gsm:n greige erä päättyy yleensä 158-168 gsm:iin, mikä on 5-12 prosentin siirtymä. Harjaus, persikkaus ja fleecen nostaminen lisää massaa pintaan. Ostotilaus, jossa nimetään vain greige paino, jättää ostajan alttiiksi valmiille rullalle, joka on raskaampi, vähemmän elastinen ja kalliimpi kuin oletettu rullaus.
Toimiva määritelmä: Valmis GSM on värjäyksen, kuivauksen ja tiivistyksen läpäisseen neuleen massa neliömetriä kohti mitattuna näytteestä, joka on käsitelty 20 asteessa ja 65 prosentin suhteellisessa kosteudessa. ISO 3801 ja ASTM D3776 sallivat 5 prosentin toleranssin näytettä kohti, ja useimmat vaateohjelmat hyväksyvät 5 prosentin nauhan rullaa kohti.
Viisi painonauhaa kattaa suurimman osan urheiluvaatteiden tuotannosta: 110-140 gsm juoksuun ja radalle, 140-180 gsm harjoitteluun ja pyöräilyyn, 165-200 gsm joukkuepaidoihin, 190-240 gsm kompressio- ja pohjakerroksiin ja 220-260 gsm-joogahousuihin. Luokkanauhan ulkopuolelle siirtyminen on mahdollista, mutta se yleensä pakottaa neulerakenteen, elastaanipitoisuuden tai viimeistelyn muuttamisen saman suorituskyvyn suojaamiseksi.
| Vaateluokka | Tyypillinen valmis GSM | Tavallinen neulerakenne | Ensisijainen syy bändille |
| Juoksuliivi, kilpailuliivi | 110-140 | Single jersey, mesh | Ilmavirta pienimmällä painolla |
| Pyöräilypaita, triathlon-toppi | 140-170 | Single jersey, pique | Imunopeus ja takataskun vakaus |
| Treenit-paita, kuntosalitoppi | 150-180 | Single jersey, pique interlock | Opasiteetti ilman bulkkia studiovalaistuksessa |
| Jalkapallo- ja rugbypaita | 165-200 | Lukitus, pique | Painatuksen kirkkaus ja kulumisikä |
| Kompressiopohjakerros | 190-240 | Interlock 15-20 % elastaania | Asteittainen paine ja palautuminen |
| Jooga leggingsit ja sukkahousut | 220-260 | Interlock, joustinneule, kaksoisneulos | Kyykkynkestävä opasiteetti 4-suuntaisella venytysllä |
| Uima- ja rantaasut | 190-220 | Loimineulosta, nylonia ja elastaania | Kloorinkestävyys ja muodon säilyminen |
Valitse nauha vaatteen valotuksesta, älä kankaan hinnasta. 165–200 g/m²:n jalkapallopaidassa on sublimaatiopainatus tummilla alustoilla ilman, että muste istuu avoimen verkon päällä, kun taas 130 gsm:n tavallinen single-paita näkyy läpi ensimmäisen kerran, kun pelaaja nostaa molemmat kädet.
JALAPALLOPIETOJEN KANKAS KF000411 PERFORMANCE KNIT MATTA & PAIN HT045 Näytä tuote → Haining Yitai Knitting Co., Ltd, Hainingissa, Zhejiangissa toimiva suorituskykyneuletoimittaja, julkaisee paino-, rakenne- ja venytystiedot. Activewear-kangasvalikoima , jonka avulla ostaja voi vertailla bändejä ennen näytteen pyytämistä.
Pelkkä GSM ei koskaan ennusta sopivuutta. Kahden 220 gsm:n lukituksen pituussuunnassa venyvyys voi poiketa 30 prosenttia, jos toisessa on 12 prosenttia elastaania ja toisessa 18 prosenttia, ja enemmän elastaania sisältävä versio palautuu nopeammin kyykyn, sprintin tai koko päivän käytön jälkeen.
Kolme eritelmää kulkee painon mukana, ja ne tulee kirjoittaa samaan asiakirjaan:
Käsituntuma, nyppiminen ja drape noudattavat samaa logiikkaa. Hienommasta langasta korkeammalla ommeltiheydellä tehty neulos lukee tasaisemmin 210–230 gsm:n alueella kuin samanpainoinen karkeampi neulos, ja se vastustaa ISO 12945-2 -testin asteikon 4 nyppyyntymistä johdonmukaisemmin. Ostajat, jotka määrittävät pelkän painon, päätyvät hyväksymään kankaan, joka vastaa numeroa ja kaipaa vaatetta.
PERFORMANCE KNIT MATTA & PAIN HT045 PERFORMANCE KNIT MATTA & PAIN HT045 Näytä tuote → Paino, langan määrä ja elastaaniprosentti vaikuttavat eri tavalla jokaisessa loppukäytössä painon, kimmoisuuden ja spandex-valinnan erittely näyttää kuinka sama 240 gsm:n kohde jakautuu kolmeen eri rakenteeseen vaatteesta riippuen.
GSM:n nostaminen 150:stä 220:een lisää peittävyyttä, muodon säilymistä ja kulumisikää, ja se maksaa kuivumisnopeuden: kapillaarikanavat pinta-alayksikköä kohti putoavat ommeltiheyden noustessa, joten 190-240 gsm:n lukitus siirtää nestemäistä kosteutta hitaammin kuin 140 gsm:n avoin singletrikoo9, kun molemmat ovat A5-testattuja.
Jokainen GSM-päätös tulee tarkistaa valmiista telasta, ei greigeerästä tai näytekortista: leikkauskoe, pesukoe, venytystesti, kosteuskoe, värinkestävyystesti ja sinetöity referenssitela yhdessä vievät noin kymmenen työpäivää ja estävät täyden värierän maksavat virheet.
MUSTA PIKAKUIVA KANKAS HT1337 PERFORMANCE KNIT MATTA & PAIN HT045 Näytä tuote → Nopeasti kuivatut ohjelmat 150-190 gsm kaistalla ovat herkimpiä painonpoikkeamiselle, koska 6 prosentin nousu GSM:ssä vähentää haihduttamiseen käytettävissä olevaa pinta-alaa ja lyhentää kuivumisaikaa ripustuslappuun painettuihin väitteisiin.
Muunna GSM juoksumetriksi kiloa kohden ennen hintaneuvottelua: 160 cm:n käyttöleveydellä 180 gsm tuottaa 3,47 metriä kilolta ja 260 gsm 2,40 metriä, joten sama leggingsiohjelma ostaa 31 prosenttia vähemmän metrejä raskaammasta kankaasta.
Kaksi hankintatapaa suojaa marginaalia. Pyydä ensin GSM-tietoja valmiista telasta samasta väriaineerästä, jonka saat. Toiseksi hinta juoksumetrillä ja kilolla samanaikaisesti, joten yhden yksikön painon poikkeama näkyy välittömästi leikkuupöydän sijaan.
Ei. 260 gsm lukitus, jossa on 10 prosenttia elastaania, voi epäonnistua kyykkytestissä, jonka hyvin rakennettu 220 gsm lukitus läpäisee, koska opasiteetti ja palautuminen riippuvat ompeleen tiheydestä, lankamäärästä ja elastaanipitoisuudesta yhtä paljon kuin massasta. Arvioi paino luokkansa sisällä, älä ryhmien välillä.
Aseta joukkueen pelipaidat 165–200 gsm:n väliin lukitus- tai pike-rakenteeseen. Tämä nauha tarjoaa riittävän tiheyden sublimaatiopainatuksen selkeyttä varten tummilla alustoilla ja tarpeeksi rungon saavuttamaan 30 000 hankausta ISO 12947-2 Martindale -testissä olka- ja takapaneelissa.
Käytä 220-260 gsm täyspitkissä leggingseissä 12-18 prosentin elastaania, jolloin kyykkynkestävä opasiteetti kestää studiovalaistuksessa. 180 gsm single jersey sopii toppeihin ja kevyempiin lyhyisiin sukkahousuihin, mutta näkyy usein läpi, ellei se ole laminoitu tai neulottu korkeammalla tikitiheydellä.
160 cm leveydellä siirtyminen 180 gsm:stä 200 gsm:iin pudottaa satoa 3,47 metristä 3,13 metriin kilolta, eli noin 10 prosenttia vähemmän metrejä, joten kankaan kulutus vaatetta kohti nousee noin 11 prosenttia ennallaan kilohinnalla.